top of page
FB_IMG_1705860647166~2.jpg

Animal Classes

Hands-on Learning

We offer fun, interactive classes for children and adults on a variety of subjects. 

​

Our animal classes allow you to learn about the animals we raise. From hatching chickens to milking goats to building burrows for rabbits, our classes let you get up close and personal with our friendly farm animals! We offer animal classes in the early spring and fall.

​

Classes are kept around 10 students so each student gets a personal experience. Class fees are nonrefundable. If you miss a session, we will have makeup options. If you decide to drop the class, we can offer store credit.

Chicken Embryology

Learn about how chicks hatch in this 4-week unit study! Each week has activities and experiments, including candling the eggs to see the chicks' progress as they develop. The cost is $50 a student, which covers the class cost and the activity book they get to take home.

All About Rabbits

Get hands-on with rabbits in this unique unit study! Learn about rabbits' role in the ecosystem, their diet, and how to take care of them as pets. Each week you'll get to handle, play with, or feed treats to the rabbits. We offer a 4-week version every spring and a condensed 3-week version before Christmas. The cost is $55 a student for the spring session or $45 a student for the winter session, which covers the class cost and the activity book they get to take home.

IMG_20240121_132647_edited.jpg
Screenshot_20240121-133152 (1)_edited.jpg

All About Goats

Interested in homesteading goats? Always wanted to milk one? This 4-week unit study teaches students about goats in the wild and as domestic animals. Each week includes spending time with our goats to see what they're learning in action. The highlight for many of our students is the milking demonstration where they get to milk our gentle dairy goats! The cost is $55 a student, which covers the class cost and the activity book they get to take home.

All About Horses

This one is for the horse lovers. Kids will study horse biology, behavior, and care, as well as riding terminology. Each class involves interactive experiences with our horses such as brushing or walking horses. This class involves extra staff members, so the cost is $65 per student which includes the supply fee. There is an option to add a horseback ride to a class session for an extra fee.

29c62b01-7e4f-4ec4-ab5b-f0279bb2d8ae~1.jpg

Becca B.

"The class was an absolute blast! I love that the teacher meets each child at their level with the curriculum, they learn a lot, and it's a small, intimate setting with attention to different learning styles!"
IMG_20240121_133605_edited_edited.jpg

Get Our Updates

Subscribe to our newsletter to stay informed about our new classes:

Thanks for submitting!

2025 Hephzibah Farms, Inc.

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

13202 Hebron Rd., Hebron, IL

bottom of page